Historia

Wczoraj i dziś


Społeczna Szkoła Podstawowa w Ciechanowie powstała w 1990 roku z inicjatywy rodziców - współzałożycieli Terenowego Koła nr 76 Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Początki nie były łatwe.

Przez sześć lat nie mieliśmy własnego budynku, były nawet czasy, kiedy szkoła mieściła się w trzech oddalonych od siebie miejscach. To jednak nie zniechęcało ani nauczycieli, ani rodziców, który dokładali wielu starań, by szkoła była miejscem przyjaznym i bezpiecznym.


W roku 1996 doczekaliśmy się wreszcie budynku, który Rada Miasta Ciechanów przekazała nam w wieczystą dzierżawę. Po kompleksowym remoncie wykonanym dzięki ogromnej pomocy rodziców, szkoła przy ulicy Wyspiańskiego 11a zaczęła tętnić życiem. Duży (ponad 800m2) budynek położony jest na terenie, który przez kolejne lata był sukcesywnie zagospodarowywany. Najpierw był plac zabaw dla dzieci, w końcu duże, trawiaste boiska do piłki nożnej. Wokół budynku posadzono drzewa i inne rośliny.


 

W 2010 roku Samodzielne Koło Terenowe STO w Ciechanowie otrzymało w darowiźnie od Rady Miasta Ciechanów działkę, na której znajduje się budynek szkoły.

 

W 2012 roku rozpoczęła się rozbudowa budynku przy ulicy Wyspiańskiego. Dotychczasowe 800 m2 powiększono o kolejne 350 m2. Nowy budynek został oddany do użytku 14 lutego 2013 roku.

 

Dzisiaj w budynku szkolnym znajduje się szesnaście sal lekcyjnych, pracownia komputerowa z 11 stanowiskami posiadającymi stałe łącze z internetem, świetlica, biblioteka, pracownia językowa.

Klasy są ładnie urządzone, zadbane, przytulne. W każdej sali jest dużo zielonych roślin doniczkowych, w niektórych są nawet zwierzęta: chomiki, świnki morskie i rybki.

Funkcjonowaniu Społecznej Szkoły Podstawowej w Ciechanowie od początku jej istnienia przyświeca idea szkoły twórczej, wychodzącej naprzeciw zainteresowaniom ucznia i rozwijającej je. Twórczość ta nie dotyczy jedynie aktywności ucznia. Także nauczyciele, pragnący wyzwolić u dzieci chęć samodzielnej pracy służącej rozwojowi osobowości, pochodzą do swojego zadania w sposób niekonwencjonalny i indywidualny.